UDVALGTE RESULTATER FRA OOB COACHING 16. – 22. JUNI 2014

Den forgange weekend var en af de rigtig travle i OOB.

Over 100 atleter har været i ilden, og antallet af personlige rekord, top placeringer  og gode oplevelser har været overvældende!

Det er weekender som disse atleterne, og vi som trænere, arbejder mod.

Fantastisk at gennemgå alle resultater.

OOB Coach Dennis Sjøner støttede atleter i KMD Ironman Aarhus, mens OOB Coach Thomas Rohde var at finde på en solrig Strandvejved Deloitte Øresund Triathlon og kan  begge berette om gode ben og eminent arbejde fra alle atleter, masser af fortjente arme over hovedet og masser af smil ude på ruterne.

Vladimir Savic i Kitzbuhel til ETU European Championchips sammen med de OOB’ere der havde kvalificerede sig til dette stævne.

Vi er meget stolte af weekendens resultater, da man vores tilgang til træning kort kan beskrives som:

Træn mindre, kør hurtigere.

Altså er alle resultater for understående ikke opnået på timevis af træning, men på optimering af den tid der kan indpasses med familie, arbejde og sociale forpligtelser.
For os giver det større glæde og bedre træning, som giver gode resultater!

KMD  Ironman 70.3 Aarhus

KMD Ironman 70.3 Aarhus var weekendens helt store triatlonstævne og det blev afviklet med stor succes!
Dette stævne vokser år for år, og det bliver spændende at følge udviklingen på stævnet!

Stævnet er internationalt, og derfor var mange OOB’ere taget til Aarhus for at prøve kræfter med den krævende rute.

Anders Jannerup DNF
Anders Madsen 5:18:15
Anders Wagner 4:30:25 10th Overall (MPRO)
Brian Rasmussen 5:32:19
Carsten Boe 5:16:11
Carsten Lindkvist Madsen 6:07:23
Caspar Jagd 5:05:44
Charlotte Wøhlk 6:09:16
Chiin-Hooi Tan 5:08:25 2nd F30-34 12 overall, kval. til verdensmesterskab i Canada
Christian Bech 4:40:44
Claus Boye 5:35:43
David Balsgaard 4:21:25 2nd AG – 14th overall, kval. til verdensmesterskab i Canada
Dennis Christensen 5:40:23
Dorte Carlson 5:17:04 4th AG og kval. til verdensmesterskab i Canada
Frederik Andersen 4:30:57
Henrik V. Lykkesteen 5:53:06
Jacob Sonne-Schmidt 5:14:31
Jakob Wichmann 5:20:23
Jens Hoe 5:05:40
Kasper Ougaard 4:26:35 9th Overall (MPRO)
Katrine Torndyb 5:44:06
Kian Abolfazlian 6:11:08
Kian Zanno Ejlertsen 5:16:54
Kristian Breitenbauch 4:47:03
Kristian Pii 4:38:16
Maria Andersen 5:19:07 7th i AG
Martin Bissenbacker 4:44:12
Mette Resting DNF
Michael Kløcker 5:05:01
Michelle Rødgaard-Jessen 6:11:33
Mikkel Laursen 5:14:29
Rasmus Kristiansen 4:40:57
Rene Skifter 5:04:05
Sigurd Brinck 4:58:23
Steen Haning 5:41:57
Stephan Kristensen 6:38:15
Thomas Lund 5:28:18
Tine Holmgaard Larsen 5:46:28 Kval. til verdensmesterskab i Canada
Wael Adlouni 4:28:44 3rd AG

Link til resultater.

Deloitte Øresund Triathlon

Deloitte Øresund Triathlon havde, traditionen tro, stor deltagelse, og rigtig mange OOB’ere stillede til start.

Det blev til utallige flotte præstationer og personlige rekorder!
Årets rute var en smule langsommere end tidligere år, og derfor var der stor tilfredshed i OOB lejren over indsatsen i stævnet!

Anders Zaar Jensen 4:27:15
Brian Faurholt 5:47:27
Casper Barfoed 5:30:44
Casper Petersen 5:01:01
Christian Payne 5:29:16
Christian Ridler 4:54:57
Christina Pedersen 5:37:12
Diego Mortensen 5:06:45
Georgios Papageorgiou 5:37:31
Helle Voss 4:43:34 8th AG
Jeppe Thygesen 5:28:43
Johan Carlsgart 5:28:54
Jonathan Lawaetz 4:19:42 1st AG / 10th Overall
Jørgen Gam-Jørgensen 4:36:02
Julius Thy 4:58:33
Karen Kirschberg 5:55:36
Kasper Mikkelsen 4:55:54
Katarina Radik 5:09:32
Kenneth Rasmussen 5:01:48
Kim Svejstrup 5:23:20
Klaus Rylov 5:07:47
Lars Grønlund 5:47:32
Majbrit Wentzel 6:59:26
Martin Mortensen 4:51:52
Merethe Kragh 5:50:48
Michael Burmester 4:41:28
Michael Christensen 4:40:39 (billede)
Michael Neergaard Hoegh 4:18:05
Michael Nielsen 4:46:42
Michael Ulveman. DNF pga manglende chip. Gennemførte dog stævnet!
Morten Lehmann 4:47:12
Nicki Hauglund 5:04:04
Nina Guldmand 5:58:03
Peter Dahl 5:16:11
Peter Funk DNF
Peter Heering 4:59:36
Peter Kjær 5:03:57
Pouline Wagtberg 5:29:39 10th AG
Rasmus Aabo 5:19:53
Rasmus Frisenette 4:30:02 9th AG
René Blichfeldt Andersen 5:00:34
Steen Mondrup DNF
Steffen Pedersen 5:44:30
Theis Heitmann DNF
Thine Meldgaard 5:45:27
Thomas Lawaetz 4:23:51 7th AG
Thor Schnetler 4:40:58
Tue Hoilund-Carlsen 4:44:06
Vibeke Rohde 5:36:43

Link til resultater.

Deloitte Øresund Sprint Triathlon

I forbindelse med Deloitte Øresund Triathlon blev der afviklet en sprint triathlon.
Her kørte flere OOB’ere.
Hos kvinderne blev det til sej, og 3 ud af de første 5! Impressive!

Christel Tourell, 1:07:46  – 1st Overall
Rikke Poulsen, 1:11:19 – 5th Overall
Signe Graver, 1:09:56 –  3rd Overall

Link til resultater.

Chongqin Olympic Distance triathlon

Katrine Amtkjær var igen i ilden i Kina, og det blev til en flot 2. plads overall.

Jels Triatlon

Jels Triathlon er efterhånden en klassiker blandt de danske triatlonstævner, og selvom weekenden byder på andre stævner på den halve ironman distance, så blev stævnet afviklet i fin stil.

Camilla Knudsen 6:21:34.

Link til resultater.

FjordTri 2014 (sprint distance)

I Hornsherred blev der afviklet sprint triathlon ved FjordTri 2014.
Lasse Kandler 1:13:45 11th over all.

Link til resultater.

Ironman 70.3 Luxembourg

I Luxembrourg blev der afviklet Ironman 70.3
Blot en OOB’er var til start her.

Ulrik Petersen 4:38:20.

Link til resultater.

ETU European Champinships, Kitzbuhel

I Kitzbuehl, var der EM på olymisk distance triatlon.
Alle OOB’ere placerede sig blandt de bedste ved dette store mesterskab!

Christian Keldsen 2:16:40 (12th in AG).
Marianne Hüche 1:32:37 Para-triathlon (PT4 8th)
Vladimir Savic, 2:13:08, 8th in AG.

Link til resultater

Happy training!

Facebook Twitter Google+ LinkedIn
Aleksandar
Aleksandar Sørensen-Markovic er stifter og ejer af OOB life. Aleksandar er tidligere professionel triatlet og har top 10 resultater i internationale Ironman stævner bag sig. Han har de seneste 8 år trænet mange hundrede personer, fra nybegyndere til elite atleter.